باشید…

بیوگرافی بیل گیتس موسس مایکروسافت

ویلیام هنری گیتس در۲۸ اکتبر ۱۹۹۹در سیاتل واشنگنتن متولد شد.به عنوان بنیانگذار اصلی مایکروسافت ، یکی از با نفوذ ترین  و ثروتمندترین مرد روی زمین است. در تخمین اخیری که در ژانویه ۲۰۱۷ شد ثروت او در ایالات متحده ۸۴.۲ میلیارد دلار براورد شد ، جالب است بدانید ثروت بیل معادل تولید ناخالص داخلی چند کشور افریقایی است! بیل در سال های اخیر  از کار تمام وقت در مایکروسافت دست کشیده و در عوض با همسر خود ملیندا در بنیاد خیریه « بیل و ملیندا گیتس» تمرکز کرده است.

 • زندگی نامه بیل گیتس

والدین او به خصوص پدرش وکیل ارشد بود و مادر او مری به عنوان یک مدیر اجرایی برای یک بانک بزرگ مشغول به  کار بوده است. خانواده ویلیام (بیل) ثروتمند بود اما آنها چالش های رکود اقتصادی بزرگ را به خاطر سپرده بودن و همین چالش بود که آنها فرزندان خود را به کار سخت تشویق کرده بودند.در سن ۱۳ سالگی گیتس وارد مدرسه خصوصی لاک ساید (Lakeside) شد. در اینجا بود که  گیتس برای اولین بار دروازه های رایانه را به روی خود باز میدید.او خودش آموخت که با زبان برنامه نویسی بیسیک بازی تیک تاک تویی (Tic-Tac-Toe) را بسازد.بیل گیتس از کار با رایانه ها لذت میبرد و مرتبا در شرکت «مرکز کامپیوتر» با رایانه ی خود، زمان را صرفا به یادگیری سورس کدها و دیگر زبانهای برنامه نویسی مانند فرترن،ماشین کد و لیسپ میگذراند.در سال ۱۹۷۳، گیتس در دانشگاه هاروارد، که در آن او در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر تحصیل میکرد ثبت نام کرد. با این حال، گیتس بیشتر علاقه مند به دنبال برنامه نویسی و پروژه های خود بود و وقتی فرصت مناسب را برای تاسیس شرکت خود را پیدا کرد، درس خود را نیمه تمام در دانشگاه هاروارد رها کرد و به دنبال آرزو های خود رفت.

 • فعالیت های بشردوستانه بیل گیتس

بیل گیتس و ملیندا فرنچ(گیتس) در سال ۱۹۹۲ ازدواج کردند، آنها در زندگی مشترک خود صاحب ۳ فرزند به نام های جنیفر (۱۹۹۶) و روی (۱۹۹۹) و فوبی (۲۰۰۲) شدند.بیل گیتیس با همسر خود بنیاد خیریه ای به نام ( خیریه بیل و ملیندا گیتس ) را تشکیل دادند، بیل گیتس میگوید بنیاد خیریه خود را از بنیاد خیریه دیوید راکفلر الهام گرفته بود؛ او همچنین مانند راکفلر، تلاش کرده است به تمرکز بر روی مسائل جهانی نادیده گرفته شده توسط دولت ها بپردازد، بیل همچنین علاقه  خاصی به بهبود استانداردهای آموزشی مدرسه دولتی در آمریکا از خود نشان میدهد. او با اپرا وینفری (نویسنده، بازیگر و شخصیت رسانه ای آمریکایی) برای رسیدن به این اهداف همکاری میکند.

با توجه به فعالیت های بشردوستانه خیریه گیتس همچنین تشویق از سرمایه گذاری وارن بافت(مدیر کسب و کار ، سرمایه گذار، و نیکوکار آمریکایی )، که ۱۷ میلیارد دلار، از طریق بنیاد گیتس برای صرف امور خیریه صرف کرده است. از سال ۲۰۰۸ گیتس تمام وقت بر روی امور بشردوستانه کار کرده است. برآورد می شود گیتس و همسرش ملیندا ۲۸ میلیارد دلار از طریق بنیاد خیریه خود صرف امور خیریه کرده اند – از جمله ۸ میلیارد دلار به منظور بهبود سلامت جهانی هزینه شده است.

بیل گیتس گفته است: برای خود هیچ ثروتی نمیخواهد و تنها درصدی  از ثروتش را به فرزندانش میبخشد! همچنین بیل گیتس در مصاحبه ای با روزنامه تلگراف میگوید: “من به همه اقشار مردم از نظر لباس و غذا و درمان اهمیت میدهم، ثرووت برای من فقط یک ابزار برای رسیدن به یک نقطه خاص نیست!پول ابزاری خاص و بطور کامل صرفا برای ایجاد سازمانهای (خیریه) و در اختیار گذاشتن منابع لازم به فقیرترین مردم جهان است.

حوزه های اصلی فعالیت های مورد علاقه بیل در امور بشردوستانه میتوان به بهبود سلامت و درمان و همچنین درخصوص کاهش بیماری ها، مانند فلج اطفال که کودکان را تحت تاثیر قرار میدهد، او همچنین تمرکز اصلی خود را به مسائل زیست محیطی معطوف کرده است. به نظر بیل گیتس برای  جلوگیری از گرم شده زمین حمایت از پروژه های (فناوری نوین سبز) است و به همین خاطر او در سال ۲۰۱۵، یک میلیارد دلار از بنیاد خیریه خود برای این نوع پروژه های انرژی پاک هزینه کرده است.

 • بیو گرافی شرکت مایکروسافت

شرکت مایکروسافت یک شرکت تکنولوژی چند ملیتی  که مقر آن در ردموند واشنگتن آمریکا است که مجموعه سرویسها و خدمات خود را مانند توسعه، تولید، مجوز، پشتیبانی فروش رایانه و نرم افزار ،لوازم الکترونیکی مصرفی، رایانه و خدمات شخصی از جمله فعالیت های خود در دفتر مرکزی مایکروسافت است. محصولات نرم افزار شناخته شده خود، اعم از سیستم عامل مایکروسافت ویندوز، مجموعه اداری آفیس، مرورگر ادج و اینترنت اکسپلورر(حس نوستالژیکJ) همچنین در بخش سخت افزار و گل سر سبد مایکروسافت در این بخش ایکس باکس و سرفیس افسانه ای و هالونز را تا کنون در دست توسعه و طراحی قرار داده است. همینطور که میدانید مایکروسافت در سال ۲۰۱۶ یکی از با ارزشترین و پر درآمدترین شرکت های جهان شناخته شده است.

 • تاسیس شرکت مایکروسافت

شرکت مایکروسافت توسط پل آلن و بیل گیتس در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۷۵ تاسیس شد. آن ها در همان اوایل تاسیس به توسعه و فروش مترجم BASIC برای میکرو کامپیوترهای Altai 8800  که در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت الکترونیکی آمریکایی « میکرو ابزار دقیق و سیستم های تله متری» MITS بر اساس پردازنده های  ۸۰۸۰۰ اینتل طراحی و تو سعه داده شده بود پرداختند.مایکروسافت پس از موفقیت های چشمگیر خود در بازار رایانه های شخصی با فروش سهام اولیه این شرکت در سال ۱۹۸۰ میلادی و پس از افزایش قیمت سهام آن  حدود ۱۲۰۰۰ کارمند در مایکروسافت مشغول به کار شدند و ۳ بیلیونر و تعدادی هم در این شرکت میلیونر شدند!!! مایکروسافت  در دهه ۸۰ میلادی موفق به تسلط در بازار کامپیوترهای شخصی توسط سیستم عامل داس و سپس ویندوز شد.

در ادامه سیاست های توسعه طلبانه مایکروسافت از آنجا که در سال ۱۹۸۰ میلادی در بازار سیستم عامل کامپیوترهای شخصی تسلط داشت چند شرکت هم به مجموعه بزرگ مایکروسافت اضافه کرد، برای مثال در ژوئن ۲۰۱۱ فناری های اسکایپ را ۸.۵ میلیارد دلار و در دسامبر ۲۰۱۶ لینکداین رو خریداری و به مجموعه های خود اضافه کرد!

 • تاریخچه مایکروسافت آفیس:

مایکروسافت آفیس یک مجموعه اداری از برنامه های کاربردی، سرورها، و خدمات توسعه یافته توسط مایکروسافت است. آفیس برای اولین بار توسط بیل گیتس در ۱ اوت ۱۹۹۸ معرفی  شد، در کمدکس لاس وگاس معرفی شد. مجموعه نرم افزارهای آفیس(ورد-اکسل-پاورپوینت-اکسس و …) در چندین نسخه  مختلف وهدفمند برای کسب و کارها و کاربران معمولی معرفی شده است، مایکروسافت نسخه فعلی دسکتاپ آفیس ۲۰۱۶ برای رایانه های شخصی با سیستم عامل های ویندوز و macOS عرضه کرد.

اخیرا، مایکروسافت یک نسخه رایگان از مجموعه نرم افزارهای آفیس را برای سیستم عامل های موبایل برای استفاده کاربران توسعه داده است ، مایکروسافت همچنین  یک نسخه از آفیس رامبتنی بر وب را توسعه داده است که با داشتن یک حساب کاربری در مایکروسافت قادر به استفاده از این مجموعه نرم افزارها کاربردی مبتنی بر وب هستید.سافت پدیا در ۱۰ جولای ۲۰۱۲ با ارائه یک گزارش اعلام میکند که بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان از این نرم افزار استفاده می کنند!!!

تاریخچه : مایکروسافت ایکس باکس

همانطور که میدانید  کنسول ایکس باکس یک برند انحصاری تجاری شناخته شده برای بازی های ویدئویی توسعه مایکروسافت توسعه داده شده و  تعلق به این مایکروسافت است ؛ اولین سری از کنسول ایکس باکس در ۱۵ نوامبر سال ۲۰۰۱ در شمال امریکا، ۲۲ فوریه، ۲۰۰۲، در ژاپن، و مارس ۱۴، ۲۰۰۲، در استرالیا و اروپا عرضه  شد. این اولین حمله مایکروسافت به بازار کنسول بازی های ویدویی  بود. ایکس باکس به عنوان اولین کنسول های ارائه شده توسط یک شرکت آمریکایی پس از آتاری جگوار بود که فروش آن در سال ۱۹۹۶ متوقف شده بود. مایکروسافت ایکس باکس ۳۶۰ را به عنوان جانشین ایکس باکس اصلی در نوامبر سال ۲۰۰۵، رقابت با سونی پلی استیشن ۳ و نینتندو Wii را به عنوان بخشی از نسل هفتم کنسول بازی ویدیویی عرضه  کرد که تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۳ ، هفتاد و هشت میلیون ایکس باکس ۳۶۰ در سراسر جهان فروخته شده است

ایکس باکس وان

همچنین ایکس باکس وان در ۲۲ نوامبر ، ۲۰۱۳ در شمال آمریکا به عنوان جانشین ایکس باکس ۳۶۰. ایکس باکس وان رقابت با پلی استیشن سونی ۴ و Wii U نینتندو به عنوان بخشی از نسل هشتم کنسول های بازی ویدئویی عرضه شد.مایکروسافت در تاریخ ۲۱ مه ۲۰۱۳ تأکید زیادی بر روی ویژگی های زیاد ایکس باکس وان کرد از جمله سرویس های مبتنی بر اینترنت؛ توانایی برای ضبط و استریم  گیم پلی بازی ها، و توانایی یکپارچه سازی با ستاپ باکس ها برای تماشای تلویزیون های ماهواره ای و کابلی از طریق کنسول با یک رابط کاربری بهبود یافته و همینطور کنترل صدا از طریق کینکت بود.

ایکس باکس وان اس

مایکروسافت ایکس باکس وان اس در ۱۳ ژوئن  ۲۰۱۶ در جریان کنفرانس مطبوعاتیE3 2016 رونمایی کرد. مایکروسافت کنسول ایکس باکس وان اس یک مدل ارتقا یافته از نظر سخت افزاری و همینطور با اضافه کردن رنگ سفید  و۴۰ درصد کوچکتر با پایه های عمودی ، و استفاده از کلید خازنی خروج(اجکت) به جای استفاده ازدکمه ی فیزیکی و انتقال پورت های یو اس بی  کنترل ها به جلو کنسول از جمله تغیرات این کنسول نسبت به نسخه قبلی بود.

پروژه اسکورپیو

در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود در E3 2016 مایکروسافت اعلام کرد قصد دارد در آینده بروی سخت افزار مدل ارتقا یافته ایکس باکس وان موسوم به « پروژه اسکورپیو”، که برای عرضه به بازار در سال۲۰۱۷ برنامه ریزی شده است کار کند. این کنسول یک مدل بالاتر و جهش یافته درسخت افزار ایکس باکس وان است ، مایکروسافت در این کنفرانس ادعا کرده که میخواهد یکی ازقوی ترین کنسول های موجود را بسازد که در آن هشت هسته APU با ۳۲۰ گیگابایت بر ثانیه از پهنای باند در حافظه و افزایش ۳ برابری سرعت و همچنین۶ ترافلاپ در عملکرد محاسبات گرافیکی این کنسول و افزایش ۴ برابری قابلیت سخت افزاری برای پشتیبانی از گیم پلی ۴ کی و واقعیت مجازی است. سر فیل اسپنسر ریس بخش ایکس باکس اظهار داشت پروژه اسکورپیو  به عنوان یک پاسخ به رشد بازی ۴K و VR در بازار کامپیوتر های شخصی طراحی شده است ،و با این پروژه بهبود عملکرد در بازی های ایکس باکس وان موجود تجربه خواهید کرد.

تاریخچه مایکروسافت سرفیس :سرفیس مجموعه ای از رایانه های شخصی ویندوزی صفحه نمایش لمسی و تعاملی  و هوشمند طراحی شده و توسعه یافته توسط مایکروسافت است.

 • مایکروسافت در ژوئن ۲۰۱۲، مایکروسافت برای اولین بار، با تولید تبلت های سرفیس وارد بازار در بخش تبلت های هیبریدی ویندوزی شد!
 • مایکروسافت در ۶ اکتبر سال ۲۰۱۵ از سرفیس بوک که یک لپ تاپ ۱*۲ با لولا های منعطف (نوآوری جدید مایکروسافت) و قابلیت جدا شدن صفحه نمایش ازکیبرد و همچنین با قلم استایلوس پرده برداری کرد، سرفیس بوک اولین بار در تاریخ این شرکت به عنوان یک لپ تاپ به بازار عرضه شده است.
 • مایکروسافت در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵ یک دستگاه جدید با نام سرفیس هاب به خانواده سرفیس ها اضافه کرد، سرفیس هاب در دو اندازه ۸۸ اینچی و ۵۵ اینچی چند لمسی با کیفیت ۴K و با قابلیت نصب بر روی دیوار و پشتیبانی از قلم  برای کسب و کار ها و کنفرانس ها با ویندوز ۱۰ عرضه شد.
 • مایکروسافت در در ۲۶ اکتبر ۲۰۱۶ اولین رایانه رو میزی خود( All In one ) با صفحه نمایش ۲۸ اینچ خود را با نام سرفیس استودیو معرفی کرد، از قابلیت و نو آوری های سرفیس استودیو به سرفیس دایال میتوان اشاره کرد.

مایکروسافت در بخش موبایل

شرکت مایکروسافت تا سال ۲۰۱۵ مسلط بر بازار سیستم عامل کامپیوترهای شخصی و مجموع نرم افزار اداری آفیس بود همچنان پیشرو در این زمینه و غالب بازار در دست مایکروسافت است، هر چند متاسفانه مایکروسافت در بازار موبایل سهم خود را در مقابل اندروید و iOS  از دست رفته میبیند با ارائه ویندوز ۱۰ موبایل و نوآوری هایی که در پلن برنامه ریزی خود میبیند به دنبال بازگشت سهم از دست رفته خود در این بخش است، مایکروسافت با خرید دستگاه ها و خدمات بخش موبایل نوکیا (از طریق سیستم عامل های تلفن های سابق نوکیا و سیستم عامل ویندوزموبایل) بخش مایکروسافت موبایل را راه اندازی کرد، با این خرید بزرگ ،شرکت دوباره وارد بازار سخت افزار گوشی های هوشمند شد، مایکروسافت قبلا هم در بخش موبایل تلاش هایی کرده بود کرده که منجر به شکست در این بخش شد«مایکروسافت کین» و کسب و کار خود را در معرض خطر دید ولی خوشبختانه مایکروسافت با درس گرفتن از تجربه شکست گذشته با قدرت به فعالیت خود در این زمینه ادامه می دهد.

 • خلاصه ای از فعالیت مایکروسافت در ۴۲ سال عمر خود

۴۲  سال قبل ، یعنی چهارم آوریل سال ۱۹۷۵ میلادی بیل گیتس ۱۹ ساله و پل آلن ۲۲ ساله به عنوان دوستانی از Leakside School سیاتل در یک همکاری مشترک استارتاپی به نام Micro-Soft را راه‌اندازی کردند(کلمه “مایکروسافت” یک واژه مرکب از “میکرو” و “نرم افزار” تشکیل شده است). استارتاپی که شاید هیچ‌وقت فکر نمی‌کردند روزی به اینجا برسد.

در این ۴۲ سال، ردموندی‌ها فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کردند و اکنون سومین برند با ارزش دنیا به حساب می‌آیند. مایکروسافت همواره با اپل به عنوان رقیب سنتی و دیرینه خود دست به گریبان بوده است و همچنین با گوگل در برخی موارد به ستیز پرداخته است و تصمیمات بعضا نادرست برخی از مدیران این شرکت سبب شده تا طی سال‌های اخیر، ردموندی‌ها در برخی قسمت‌ها دچار تزلزل شوند.

در ادامه ۴۰ نکته مهم و برجسته از تاریخچه ۴۲ ساله مایکروسافت را با همدیگر مرور می‌کنیم:

 • ۴ – آوریل سال ۱۹۷۵، مایکروسافت تاسیس شد.
 • ژانویه سال ۱۹۷۹، مایکروسافت از Albequerque در نیومکزیکو به Bellevue در واشینگتن نقل مکان کرد.
 • ۲۵ – ژوئن سال ۱۹۸۱، مایکروسافت ادغام شد.
 • ۱۲ – اگوست سال ۱۹۸۱، کمپانی آی‌بی‌ام اولین کامپیوتر شخصی خود را با سیستم عامل ۱۶ بیتی مایکروسافت یعنی MS-DOS 1.0 معرفی کرد.
 • ۲۶ – فوریه سال ۱۹۸۶، به مقر خود در ردموند واشنگتن نقل مکان کرد.
 • ۱۳ – مارس سال ۱۹۸۶، سهام مایکروسافت به صورت عمومی عرضه شد.
 • ۱ – آگوست سال ۱۹۸۹، مایکروسافت اولیه نسخه بسته آفیس شامل اپلیکیشن‌های کاربردی را معرفی کرد.
 • ۲۲ – می سال ۱۹۹۰، مایکروسافت ویندوز ۳ را منتشر کرد.
 • ۲۴ – آگوست سال ۱۹۹۵، مایکروسافت ویندوز ۹۵ را منتشر کرد.
 • ۲۵ -ژوئن سال ۱۹۹۸، مایکروسافت ویندوز ۹۸ را منتشر کرد.
 • ۱۳ – ژانویه سال ۲۰۰۰، استیو بالمر به عنوان مدیرعامل مایکروسافت منصوب شد.
 • ۱۷ – فوریه سال ۲۰۰۰، مایکروسافت ویندوز ۲۰۰۰ را منتشر کرد.
 • ۲۵ – اکتبر سال ۲۰۰۱، مایکروسافت ویندوز XP را منتشر کرد.
 • ۱۵ – نوامبر سال ۲۰۰۱، مایکروسافت اولین نسخه کنسول بازی ایکس‌باکس را عرضه کرد.
 • ۷ – نوامبر سال ۲۰۰۲، مایکروسافت و شرکای تجاری‌اش از تبلت پی‌سی رونمایی کردند.
 • ۲۲- نوامبر سال ۲۰۰۵، مایکروسافت ایکس‌باکس ۳۶۰ را عرضه کرد.
 • ۳۰ -ژانویه سال ۲۰۰۷، مایکروسافت ویندوز ویستا و بسته آفیس ۲۰۰۷ را در سراسر جهان منتشر کرد.
 • ۲۷ -ژوئن سال ۲۰۰۸، بیل گیتس تصمیم گرفت از فعالیت‌های خود در مایکروسافت کاسته و بیشتر به موسسه خیریه The Bill & Melinda Gates Foundation بپردازد که به کمک همسرش آن را تاسیس کرده است.
 • ۲۲- اکتیر سال ۲۰۰۹، مایکروسافت ویندوز ۷ را منتشر کرد.
 • ۱۵ – ژون سال ۲۰۱۰، مایکروسافت نسخه عمومی آفیس ۲۰۱۰ را منتشر کرد.
 • ۴ -نوامبر سال ۲۰۱۰، مایکروسافت دستگاه کینکت را برای ایکس‌باکس ۳۶۰ عرضه کرد.
 • ۱۰ – نوامبر سال ۲۰۱۰، مایکروسافت ویندوزفون ۷ را منتشر کرد.
 • ۲۸ -ژوئن سال ۲۰۱۱، مایکروسافت آفیس ۳۶۵ را منتشر کرد.
 • ۱۳ – اکتبر سال ۲۰۱۱، مایکروسافت، اسکایپ را تصاحب کرد.
 • ۲۶ – اکتبر سال ۲۰۱۲، مایکروسافت ویندوز ۸ و مایکروسافت سرفیس را عرضه کرد.
 • ۲۹ – اکتبر سال ۲۰۱۲، مایکروسافت از ویندوزفون ۸ رونمایی کرد.
 • ۲۹ – ژانویه سال ۲۰۱۳، مایکروسافت آفیس ۲۰۱۳ را منتشر کرد و آفیس ۳۶۵ را توسعه داد.
 • ۱۸ – فوریه سال ۲۰۱۳، مایکروسافتcom را عرضه کرد.
 • ۲۱ – می سال ۲۰۱۳، مایکروسافت از ایکس‌باکس وان رونمایی کرد.
 • ۳ – سپتامبر سال ۲۰۱۳، مایکروسافت تصمیم خود برای خرید بخش دستگاه‌ها و سرویس‌های موبایل، لایسنس پتنت‌ها و سرویس‌های نقشه نوکیا را اعلام کرد.
 • ۱۷ – اکتبر سال ۲۰۱۳، مایکروسافت ویندوز ۸.۱ را منتشر کرد.
 • ۲۲ -اکتبر سال ۲۰۱۳، مایکروسافت تبلت‌های سرفیس ۲ و سرفیس پرو ۲ را معرفی کرد.
 • ۲۲ – نوامبر سال ۲۰۱۳، مایکروسافت ایکس‌باکس وان را عرضه کرد.
 • ۴ -فوریه سال ۲۰۱۴، ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت شد.
 • ۲۷ -مارس سال ۲۰۱۴، بسته‌ی آفیس برای آیپد منتشر شد.
 • ۲۰ -ژوئن سال ۲۰۱۴، مایکروسافت تبلت سرفیس پرو ۳ را عرضه کرد.
 • ۱۵-سپتامبر سال ۲۰۱۵، مجموعه‌ی Minecraft به تصاحب مایکروسافت درآمد.
 • ۶-نوامبر سال ۲۰۱۴، مایکروسافت بسته‌ی آفیس را برای تبلت‌های اندرویدی ارائه کرد.
 • درژوئیه‌ی ۲۰۱۴، ساتیا نادلا مدیر عامل جدید شرکت مایکروسافت گفت: این شرکت تلاش دارد با ادغام هر سه نسخه سیستم عامل ویندوز، نسخه بعدی این نرم‌افزار سیستمی به‌صورت یک سیستم عامل واحد همگرا برای همه اندازه‌های صفحه نمایش ارائه کند
 • ۲۱- ژانویه ۲۰۱۵، مایکروسافت جزئیات ویندوز ۱۰ را اعلام کرد.

قطعا شرکتی به بزرگی و شهرت مایکروسافت در این ۴۲ سال افتخارات و برجستگی‌های دیگری هم داشته است که اشاره به آنها نیازمند زمان دیگری است.