درباره ی کامپیوتر است

تاریخچه تبلت ها و لبتاب ها


   

اخبار تکنولوژی

مروری بر تاریخچه لپ تاپ ها

امروزه لپ تاپ های بسیار باریک، سبک و با امکانات فراوانی می بینیم که حاصل خلاقیت ها و زحمات نسل های گذشته است. کامپیوترهایی که حتی زمانی قابل حمل نبودند امروزه کمتر از چند کیلوگرم وزن دارند. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم مروری بر تاریخچه لپ تاپ ها داشته باشیم.کلیک – امروزه لپ تاپ به عنوان وسیله محبوب در هر خانه ای یافت می شود. اگرچه دستگاه هایی مانند تبلت ها و اولترابوک ها جای لپ تاپ را در بسیاری از امور روزمره گفته اند اما هنوز حضور لپ تاپ ها در بازار با قدرت بسیار زیاد احساس می شود. هم چنین زمانی کوچکترین اندیشه ای در مورد فناوری پردازش سیار (mobile computing) یک فکر عجیب و غریب محسوب می شد. بنابراین ما چطور توانستیم از محصولات بزرگ و بدقواره قدیمی به دستگاه های قابل حمل بسیار باریک که امروزه در دسترس هستند، برسیم؟ برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می کنیم در ادامه با مروری بر تاریخچه لپ تاپ ها با ما همراه باشید.


بررسی اولین لپ تاپ


همانند بسیاری از دستگاه های دیگر در تاریخ فناوری، بحث پیرامون این که چه دستگاهی را باید به عنوان اولین لپ تاپ دنیا بنامیم، وجود دارد. اول از همه باید به این موضوع اشاره کرد که اولین دستگاه هایی که به صورت سیار کار پردازش را انجام می دادند مطمئنا به هیچ وجه شبیه لپ تاپ هایی که اکنون ما مشاهده می کنیم، نبودند. با این وجود اگر آن ها را چمدان هایی فرض کنیم که قدرت پردازش داشتند شاید اصطلاحی درخور و مناسب تری باشد. علیرغم این مسئله، دستگاه هایی وجود داشتند که راه را برای شکل گیری لپ تاپ های مدرن امروزی صاف کردند که بد نیست نگاهی به آن ها بیندازیم.


برای شروع بیاید با ایده Dynabook معروف، ساخته Alan Kay که در سال ۱۹۷۲ رونمایی شد، آشنا شویم. یک کامپیوتر شخصی برای بچه های نسل های مختلف. این کامپیوتر اساسا به عنوان یک لپ تاپ آموزشی طراحی شد و پس از چند سال Dynabook الهام بخش بسیاری از لپ تاپ های دیگر در این صنعت شد.


Alan-Kay-Dynabook_new


Xerox NoteTaker مسلما به عنوان اولین کامپیوتر قابل حمل بود که البته در زمان ساخت فاز نمونه اولیه را طی نکرد. با این وجود این دستگاه در میان سایر کامپیوترهای دیگری که در حال رونمایی بودند پیشرو بود.


laptop


اولین کامپیوتر شخصی که به تولید انبوه رسید محصولی نبود جز Osborne 1 که در سال ۱۹۸۱ رونمایی شد. اگر چه این دستگاه باتری داخلی نداشت اما کاربران می توانستند یک باتری که به مدت ۱ ساعت در خود شارژ ذخیره می کرد،خریداری کنند و به صورت یک قطعه خارجی به آن وصل نمایند.


laptop


همان طور که در تصویر نیز مشخص است این کامپیوتر ظاهری چمدان مانند داشت که باعث می شد تا کاربران بتوانند راحت تر آن را با خود به جای مختلف حمل کنند. اگر چه این دستگاه ظاهری عجیب داشت اما اکثر قریب به اتفاق افراد بر این معنقدند که Osborne 1 به عنوان اولین لپ تاپ به شمار می رفت.


کامپیوترهای شخصی چمدانی شکل و جانشین آن ها


موفقیت Osborne 1 انقلاب بزرگی در بازار به راه انداخت و باعث ایجاد انگیزه در سایر شرکت ها شد که به صنعت بازی سازی بپیوندند. شاید بتوان گفت که در میان تمام این ها Compaq Portable جز موفق ترین ها بود که در سال ۱۹۸۲ معرفی شد.


laptop


Compaq Portable نه تنها به عنوان اولین لپ تاپی بود که سیستم عامل MS-DOS بر روی آن نصب بود، بلکه با کامپیوتر های IBM نیز سازگار بود. در حقیقت علیرغم این که کامپیوترهای IBM ارزان قیمت تر بودند اما این لپ تاپ از خود کامپیوترهای شخصی قابل حمل IBM بهتر بود.


در همین سال، محصولی به نام Grid Compass 1100 عرضه شد که طراحی آن کمی با ظاهر کامپیوترهای قبلی که شکل چمدانی داشتند تفاوت داشت و به نحوی طراحی شده بود که قابل تاشدن بود.


laptop


اگر چه Grid Compass 1100 بسیار گران قیمت بود و تنها کامپیوتری بود که افراد می توانستند بر روی آن نرم افزار های سفارشی خود را اجرا کنند اما بسیاری بر این عقیده اند که اولین محصولی که می توان آن را به عنوان یک لپ تاپ حقیقی قلمداد کرد Grid Compass 1100 بود. این مسئله بیشتر به نوع طراحی و وجود باتری داخلی در این دستگاه بر می گردد. با این وجود این لپ تاپ بیشتر توسط ارتش ایالات متحده و ناسا مورد استفاده قرار گرفت و کمتر مصرف عمومی داشت.


جانشین هر دو دستگاه که در قسمت قبل به آن ها اشاره شد، بدون شک چیزی نبود جز Epson HX-20


laptop


این لپ تاپ تقریبا به اندازه یک کاغذ A4 بود و قیمت آن نیز در مقایسه با سایر رقیبانش کمتر بود که یک پرینتر بسیار کوچک نیز در آن تعبیه شده بود. پس از آن دستگاهی با طراحی نوت بوک مانند خود به نام TRS-80 Model 100 رونمایی شد که با فروخته شدن ۶ میلیون از این دستگاه ثابت شد که این محصول بسیار موفق تر از نمونه های ساخته شده قبلی است. در حقیقت این محصول یکی از کلیدی ترین و مهمترین نقاط در تاریخ دنیای لپ تاپ ها به شمار می رود.


laptop


لپ تاپ های دیگری که در همین رده عرضه شدند عبارتند از:


 Austrlian Dulmont Magnum یا همان aka kookaburra، Sharp PC-5000 و Gavilan SC.


Gavilan SC در حقیقت اولین کامپیوتری بود که به عنوان لپ تاپ خرید و فروش شد. او هم چنین مجهز به یک trackpad بود که در دوران خود به عنوان یک پیشگام در این عرصه به شمار می رفت.


در طول سال های بعد، بازار شاهد نوسان ها و پیشرفت هایی در این عرصه بود. به آرامی ولی با اطمینان لپ تاپ ها به طور چشمگیری در حال رشد و ترقی بودند. برای مثال Kaypro 2000 که در سال ۱۹۸۵ عرضه شد آن چنان خوب بود که می توانست به جای لپ تاپ سال های ۲۰۰۰ اشتباه گرفته شود.


laptop


Commodore SX-64 که نسخه قابل حمل Commodore 64  بود، اولین کامپیوتر شخصی قابل حمل با صفحه نمایش تمام رنگی به حساب می آمد. IBM PC Convertible فلاپی دیسک با فرمت ۳ و یک‌دوم اینچ را استانداردسازی کرد و ویژگی های مرتبط با مدیریت منابع انرژی (power) لپ تاپ ها را به اشتراک گذاشت. در حالی که هنوز بازار تجاری در حال تصمیم گیری بود که آیا آین دستگاه را می توان به عنوان یک لپ تاپ به حساب آورد یا نه، نیروی هوایی ایالات متحده Zenith Data Systems را به عنوان بزرگ ترین تامین کننده لپ تاپ در دنیا در ۲ سال متوالی ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ ارائه کرد.


قدرت دنیای تجارت


امروزه بازار مصرف کنندگان بازار بزرگی برای شرکت هایی که در عرصه فناوری فعالیت می کنند به حساب می آید. اکثر مردم یک کامیپوتر شخصی، یک گوشی هوشمند، یک تبلت، یا یک لپ تاپ دارند. قبل از این انفجار صنعتی بزرگ نیز، شرکت های تجاری بازار را رو به سمت جلو سوق می دادند. دستگاه هایی از قبیل Compaq SLT/286  که جانشین Compaq Portable شد یکی از اولین نمونه هایی است که محبوبیتش پس از همه گیر شدن این دستگاه در میان مردم به اوج رسید. چنین چیزی در مورد NEC UltraLite  نیز  صادق است. دستگاهی که مفهوم نوت بوک را در میان افکار عمومی رواج داد.


laptop


پایان دهه ۱۹۸۰ به خاطر رونمایی از Macintosh Portable به صورت خاصی در تاریخ دنیای لپ تاپ جالب بود. اولین لپ تاپ مک برخلاف خط فکری که در آن زمان برای تولید لپ تاپ وجود داشت شکل گرفت و سعی کرد که به شکل لپ تاپ های چمدان مانند باز گردد.


laptop


اگر چه بدون شک این لپ تاپ یک ماشین قدرتمند با صفحه نمایش عالی محسوب می شد، اما قیمت آن بسیار سرسام آور بود. هم چنین بی میلی اپل به داشتن لایسنس در نرم افزارهایش موجب به وجود آمدن شرایط بسیار غیرعادی در آن زمان شده بود. برای مثال کاربرانی می توانستند از لپ تاپ Outbound  استفاده کنند که قادر به فراهم کردن یک Mac ROM بودند. خوشبختانه Macintosh Portable هیچ موفقیت تجاری در بازار لپ تاپ بدست نیاورد و در واقع بازنگری اپل در تولید لپ تاپ با این طرز تقکر به جایی نرسید. به جای آن اپل، PowerBook را در سال ۱۹۹۱ معرفی کرد که نوآوری هایی را با خود به همراه داشت از جمله یک دستگاه اشاره گر که تا آن زمان تنها با دستگاه های سری ThinkPad شرکت IBM عرضه می شد.


سال های آینده


نقاط بسیار زیادی در تاریخ لپ تاپ وجود دارد که اگر بخواهیم با دقت به آن رویدادها اشاره کنیم سخت و دشوار است. به عنوان مثال ویندوز ۹۵ اولین سیستم عاملی بود که ویژگی های مدیریت پیشرفته برق و انرژی سیستم در آن وجود داشت و باعث ساده تر کردن تولید لپ تاپ ها شد.  در آن زمان این یک حرکت بزرگ به شمار می رفت اما به خوبی توسط تمام شرکت ها مورد استقبال قرار نگرفت. زیرا آن ها می بایستی به جای پیروی از سیاست های قبلی خود، خط مشی مایکروسافت را دنبال می کردند.


از آن جایی از سیستم عامل ویندوز ۹۵ رونمایی شد، بنابراین می توان گفت که مایکروسافت راه درستی را انتخاب کرده بود. تولید پردازشگر اینتل پنتیوم، باعث بهبود در فناوری های باتری، حافظه های (storage) بهتر و صفحه نمایش های LCD شد. اگر چه این پیشرفت به آرامی صورت می گرفت اما لپ تاپ ها به طور چشمگیری نازک تر و قدرتمندتر می شدند و شکل و ظاهری زیبا تر پیدا می کردند

تاریخچه ۳۰ساله تبلت ها

تاریخچه ۳۰ساله تبلت ها

علامتگذاری هایی که از نقاشی های روی دیوار غارها از ۳۰ هزار سال پیش به جا مانده, ثابت می کند که نوشتن و کارکردن روی یک صفحه مسطح یکی از آرزوهای دیرینه انسان است

علامتگذاری‌‌هایی که از نقاشی‌های روی دیوار غارها از ۳۰ هزار سال پیش به جا مانده، ثابت می‌کند که نوشتن و کارکردن روی یک صفحه مسطح یکی از آرزوهای دیرینه انسان است. شاید به جرات بتوان گفت که «تبلت‌ها» به همین دلیل است که در دنیای پرزرق و برق فناوری و مملو از انواع ابزارهای ارتباطی بزرگ و کوچک محبوبیت بسیاری یافته‌اند.

تبلت‌های امروزی در عین زیبایی و ضخامت بسیار کمی که دارند، عمقی وسیع برای انجام کارهای مختلف دارند. در گذشته افراد به این تبلت‌ها به عنوان ابزاری برای سرگرمی و بازی نگاه می‌کردند، اما این وسیله امروز براحتی می‌تواند جایگزین کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ شود. کار کردن با تبلت‌ها در گذشته نیاز به قلمی داشت و می‌توان گفت که نمی‌توانستند حس واقعی را به انسان بدهند، اما تبلت‌های امروزی کاملا لمسی هستند و دیگر نیازی به قلم ندارند. از همین رو روز به روز به محبوبیت آنها افزوده می‌شود. چنانچه مرکز تحقیقاتی فارستر پیش‌بینی کرده که میزان فروش این ابزارها تا پایان سال میلادی جاری از ۲۶ میلیون واحد خواهد گذشت و تا سال ۲۰۱۵، تعداد کاربران تبلت‌ها با ۱/۸۲ درصد رشد خواهد داشت. تبلت‌ها هم همانند هر ابزار دیگری مراحلی را طی کرده‌اند و امروزه به شکل و شمایلی که هم‌اکنون می‌بینیم، درآمده‌اند. در ادامه به بررسی روند تکامل این ابزارها می‌پردازیم:

● داینابوک

شرکت سازنده: هیچ‌وقت به تولید نرسید

سال تولید: ۱۹۶۸ (سالی که ایده آن مطرح شد)

کامپیوتر مسطحی را تصور کنید که همانند نوت‌بوک است و کمتر از ۲ کیلوگرم وزن دارد و از طریق فناوری صفحه نمایش لمسی و یک صفحه کلید که به صورت کشویی وجود دارد، کار می‌کند. تصور این ابزار در دنیای امروزی چندان کار سختی نیست، اما در سال ۱۹۸۶، یعنی زمانی‌که آلن کای در حال پروراندن ایده‌های خود برای ساخت تبلت بود، این تصور غیرقابل باور بود. زمانی که ایده ساخت داینابوک به ذهن کای خطور کرد، وی در بخش فناوری شرکت زیراکس کار می‌کرد و مسوول برنامه‌نویسی و همچنین رابط کاربری بود. اما داینابوک هرگز ساخته نشد و کای سال‌ها بعد یعنی در سال ۱۹۷۲ جزییات طرحش را روی یک ورق کاغذ کشید و آن را «یک کامپیوتر شخصی برای کودکان تمام سنین» نامید.

● تبلت خجول

شرکت سازنده: اپل

سال تولید: ۱۹۸۳

اپل حتما خجالت‌زده می‌شود، اگر یاد تبلت اولیه خود یعنی Bashful (به معنی خجول) بیفتد، زیرا کلی درباره این تبلت حرف زد و هیچ‌وقت عرضه نشد. فقط عکس‌های نمونه مفهومی آن وجود دارد که نشان می‌دهد این تبلت همانند یک کامپیوتر مسطح است با یک صفحه کلید، فلاپی درایو و کیس قابل حمل.

این تبلت تازه سال گذشته با همکاری Frog Design ساخته شد. هارتموت اسلینگر، بنیانگذار Frog این ایده را با طرح سفید برفی برای اپل ساخت، رنگی که نخستین‌بار روی کامپیوتر Apple IIc امتحان شد و این برند را تا سال ۱۹۹۰ با این رنگ تعریف کرد.

● گریدپد

شرکت سازنده: گرید سیستمز

سال تولید: ۱۹۸۸

اگر گریدپد در وهله اول شبیه به گوشی‌های Palm باشد، جای تعجب ندارد. زیرا آبا و اجداد هر دوی آنها یک نفر است: جف هاوکینز. وی مدیر بخش طراحی ابزارهای قلمی است که ابتدا در Palm و بعد در Handspring شروع به کار کرد. گرید پد که براساس یک صفحه نمایش لمسی و با سیستم تشخیص دست‌خط کار می‌کرد، توسط هاوکینز طراحی شد. وی این ابزار را با استفاده از ماده گرافین که بعدها در تبلت نیوتون اپل و گوشی‌های پالم نیز به کار رفت، ساخت. گریدپد شاید قابل حمل بود، اما ۲ هزار و ۳۷۰ دلار قیمت داشت و کمتر کسی می‌توانست آن را خریداری کند. محبوبیت این ابزار نیز محدود به مراکز پزشکی و موسسات اجرای قانون می‌شد.

● فری‌استایل

شرکت سازنده: لابراتوار وانگ

سال تولید: ۱۹۸۹

لابراتوار وانگ با ساخت یک سیستم قلمی به بازار تبلت‌ها وارد شد. این ابزار به کاربران امکان می‌داد که روی فایل‌ها بنویسند یا از طریق یک گوشی موبایل‌ و به صورت صوتی یادداشت بنویسند و سپس این سند را ایمیل کنند. فری‌استایل یک نسخه کاربردی برای دفاتر کاری بود که در آن کارمندان مجبور به نوشتن اسناد بسیاری بودند. فری‌استایل یا به صورت قطعه به قطعه یعنی تبلت، قلم، کارت کاربری، نرم‌افزار، کابل، تلفن موبایل، فکس و اسکنر فروخته می‌شد یا به صورت بسته‌بندی.

● EO

شرکت سازنده: AT&T

سال تولید: ۱۹۹۳

EO محصول AT&T یک وسیله ارتباط شخصی تبلت مانند است که بیشتر شبیه به ابزاری است که در داستان‌های علمی - تخیلی دیده می‌شود. در آن زمان، این ابزار واقعا شبیه به ابزارهای علمی- تخیلی بود که به ابزارهای دیگری چون تلفن همراه، مودم، فکس، میکروفون، تقویم، برنامه پایگاه داده و ورد مجهز بود. دو فناوری مهم در این تبلت به کار رفته بود: سیستم عامل شرکت GO و ریزپردازنده Hobbit شرکت AT&T. این وسیله اصلا برای AT&T شانس نیاورد، زیرا دقیقا زمانی صاحب GO و EO شد که این وسیله با شکست روبرو شد، تقاضا برای این فناوری‌ها بشدت کاهش یافت و این شرکت به کلی بسته شد.

● آی‌پد

شرکت سازنده: اپل

سال تولید: ۲۰۱۰

می‌توان گفت که درباره آی‌پد اپل حرفی نیست که زده نشده باشد. آی‌پد پس از ورودش به بازار کاملا بازار تبلت‌ها را قرق کرد. گزارش کام‌اسکار که روی ترافیک تبلت در ۱۳ کشور جهان متمرکز است، نشان می‌دهد که سهم ترافیک (میزان عرضه) آ‌ی‌پد در این کشورها بالای ۹۵ درصد است. حتی با وجود رقابت بسیار و روزافزون سیستم‌های عامل و سخت‌افزار مربوط به تبلت‌ها، اپل هنوز هم توانسته جایگاه برتر خود را در بازار تبلت‌ها حفظ کند.

● تبلت پی‌سی

شرکت سازنده: مایکروسافت

سال تولید: ۲۰۰۲

بیل گیتس اصرار زیادی روی ساخت تبلت داشت و همیشه معتقد بود که برای جا نماندن از بازار رقابتی باید وارد بازار تبلت نیز شد. همین اصرارها هم باعث شد که در سال ۲۰۰۲، در نمایشگاه Comdex، زمانی که طراح نرم‌افزار مایکروسافت یعنی برت کیلی نمونه مفهومی از تبلت پی‌سی را به بازدیدکنندگان نشان می‌داد، گیتس درباره آن سخنرانی کند. این تبلت به فناوری تشخیص دست‌خط مجهز است و در واقع کامپیوتری است که تمام عملکردهایش در یک فرمت تبلت مانند با پردازش مرکزی ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاهرتزی، رم ۱۲۸ مگابایتی، هارد دیسک ۱۰ گیگابایتی و پورت‌های USB جمع شده‌ است. تبلت‌هایی مانند تبلت‌های شرکت Compaq و VieSonic که از سال ۲۰۰۲ شروع به عرضه شدند، از نسخه تبلت پی‌سی ویندوز XP استفاده می‌کردند، اما هرگز نتوانستند سهم زیادی از بازار را به دست آورند.

● XO

شرکت سازنده: بنیاد OLPC

سال تولید: ۲۰۱۲

«یک لپ‌تاپ برای هر کودک» برنامه‌یی است که در آن قرار است لپ‌تاپ‌های ارتقا یافته‌یی را با نام XO-۳ که زیر ۱۰۰ دلار قیمت دارد طراحی شده و در کشورهای توسعه‌یافته میان کودکان توزیع شود. این لپ‌تاپ با نور خورشید شارژ می‌شود و قابلیت اتصال به اینترنت ماهواره‌یی را دارد تا از این طریق کمبود منابع و زیرساخت‌هایی که شهروندان در مناطق دورافتاده یا محروم با آن مواجه هستند، حذف شود. نخستین‌بار ایده لپ‌تاپ XO-۳ به ذهن آلن کای رسید، البته وی نام تبلت خود را داینابوک گذاشته بود. قطع نظر از نیازهای عملکردی مربوط به یک کامپیوتر، کتابخوان الکترونیکی و دوربین، تبلت واقعا می‌تواند به صرفه باشد. گفتنی است نیکولاس نگروپونته بنیانگذار یک لپ‌تاپ برای هر کودک است و زمانی که برای عرضه این لپ‌تاپ‌ها وعده‌اش را داده سال ۲۰۱۲ است. البته این برنامه ضرب‌الاجل خود را در پروژه‌های قبلی از دست داده است.

● نیوتون

شرکت سازنده: اپل

سال تولید: ۱۹۹۳

اگر ضرب‌المثل «هر چه بیشتر سعی کنید، بیشتر شکست می‌خورید»، را شنیده باشید، حتما درک خواهید کرد که چرا اپل برای دومین بار در خط زمانی تبلت ظاهر شد و می‌توانید حدس بزنید که چه اتفاقی افتاد. نیوتون اپل یک دستیار دیجیتال شخصی یا PDA (کامپیوتر جیبی که فاقد صفحه کلید است و اکثرا در کارهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد) است که می‌خواهد ادای تبلت را دربیاورد. تیم سازنده نیوتون در ابتدا روی ابزاری کار می‌کردند که فیگارو نام داشت. دلیل ساخت فیگارو، طراحی یک ابزار با صفحه نمایش حساس به لمس و ماتریسی بود. قیمتی که برای این ابزار در نظر گرفته شد شش هزار دلار بود. توسعه این تبلت باعث روی دادن تحولاتی در صنعت تبلت‌سازی شد که در نهایت به کام شرکت‌های دیگر تمام شد. اپل به جای ساخت یک تبلت، دو بار تبلت ساخت و بار دیگر روی پروژه‌یی متمرکز شد که ابزاری سبک‌تر، قابل حمل‌تر و ارزان‌قیمت‌تر از فیگارو بود. این تبلت همان نیوتون بود.

۹۶/۰۷/۰۶ موافقین ۰ مخالفین ۰
علی علیزاده

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی