۸ راه برای خنک نگه‌ داشتن قطعات کامپیوتر در فصل تابستان

رایانه شما شامل قطعات زیادی می‌شود و تقریبا همه آن‌ها زمانی که دستگاه روشن است موجب گرم شدن سیستم می‌گردند. بعضی از قسمت‌ها مانند سی‌پی‌یو و کارت گرافیک به حدی داغ می‌شوند که می‌توانید روی آن‌ها غذا بپزید!

در یک رایانه رومیزی یا لپ تاپی که به درستی پیکربندی شده، بیشتر این گرما از چندین طرف خارج می‌شود. اگر رایانه شما هوا را به اندازه کافی بیرون نکند، درجه حرارت می تواند خیلی بالا برود و به کامپیوتر شما آسیب جدی وارد کند. نیازی به گفتن نیست،خنک نگه داشتن کامپیوتر شما باید یک اولویت مهم باشد.

در ادامه راه‌حل‌هایی را برای خنک نگه‌داشتن کامپیوتر ذکر می‌کنیم که هر کسی می تواند انجام‌شان دهد. ما با باشید تا در این فصل داغ و گرمای طاقت‌فرسا بتوانید بعد از خودتان، رایانه را هم نجات دهید.

اجازه دهید هوا جریان داشته‌ باشد

ساده ترین کاری که می توانید برای کمک به خنک کردن کامپیوتر انجام دهید،این است که منفذهای تنفسی کمی را از بین ببرید و هرگونه مانعی را برای جریان هوا حذف کنید.

اطمینان حاصل کنید که هیچ چیز در اطراف کامپیوتر، به ویژه پشت آن قرار نگرفته‌ باشد. اکثر هوای داغ از قسمت پشتی کیس کامپیوتر خارج می شود. باید حداقل ۵ تا ۷ سانتی‌متر در هر دو طرف فضای آزاد وجود داشته باشد و قسمت پشتی نیز کاملا بدون مانع باشد.

سیستم خود را با کیس بسته روشن کنید

یک باور غلط در مورد خنک کردن کامپیوتر رومیزی این است که اگر کیس کامپیوتر باز بماند آن را خنک تر نگه می دارد. منطقی به نظر می رسد – اگر کیس باز باشد، جریان هوا بیشتر می شود و می تواند برودت هوا را حفظ کند.

قطعه پازل گم شده در اینجا خاک است. هنگامی که کیس باز شود، گرد و غبار سریعتر از زمانی که کیس بسته است سیستم خنک کننده کامپیوتر را می‌پوشاند. این باعث می شود تا سرعت خنک‌کننده رایانه کاهش یابد و خیلی سریعتر از حد معمول از کار بیفتد. خنک‌کننده‌ای که گرد و خاک زیادی به خود گرفته‌باشد موجب می‌شود تا خسارت پرهزینه‌ای به قطعات اصلی رایانه وارد کند.

کامپیوتر را تمیز نگه دارید

فن‌های داخل کامپیوتر وظیفه خنک نگه داشتن رایانه را برعهده دارند. آیا می دانید چه اتفاقی باعث کاهش سرعت و در نهایت توقف آن می شود؟ خاک (به شکل گرد و غبار)، پرز و مو و مواردی از این دست به داخل کیس می‌روند و بیشترین قسمتی را که درگیر خود می‌کنند فن‌ و سیستم خنک‌کننده رایانه است.

یکی از موثرترین راه های خنک کردن کامپیوتر شما این است که فن‌های داخلی را تمیز کنید. یک فن در بالای پردازنده، یکی در داخل منبع تغذیه، و معمولا یک یا چند تا از آن‌ها در جلو و یا پشت کیس وجود دارند.

کامپیوتر را جابجا کنید

آیا اتاقی که کامپیوترتان را آنجا قرار داده‌اید بیش از حد گرم و یا خیلی کثیف است؟ گاهی اوقات تنها گزینه شما این است که رایانه خود را به محل دیگری ببرید. یک جای خنک تر و تمیز در همان اتاق ممکن است خوب باشد، اما این احتمال وجود دارد که مجبور باشید به فکر اتاق جدیدی برای قرار دادن سیستم‌تان باشید.

ارتقا فن سی‌پی‌یو

سی‌پی‌یو حساس‌ترین و گران قیمت‌ترین قطعه در داخل کامپیوتر شما است. همچنین این قسمت دارای بیشترین پتانسیل برای گرم شدن است.

به استثنای اینکه به تازگی فن سی‌پی‌یو خود را جایگزین کرده‌اید، آن چیزی که در حال حاضر برای رایانه شما مهم است، خنک‌کننده‌ای است که وظیفه حفظ کارکرد صحیح پردازنده را عهده‌دار است. به همین خاطر برای اجرای سیستم با حداکثر بهره‌وری و سرعت، لازم است که این بخش درست کار کند.

نصب یک یا دو فن روی کیس

فن کیس،  خنک کننده کوچکی است که به جلو یا عقب کیس یک کامپیوتر رومیزی متصل می شود.

این قطعات کمک می‌کنند تا جریان هوای گرم از داخل کیس خارج شود و اگر به موارد گفته‌ شده در بالا دقت کنید متوجه خواهید شد که بهترین راه برای اطمینان از این که قطعات گران قیمت بیش از حد گرم نشوند، همین رویکرد است.

نصب فن کیس در دو طرف آن، یکی برای انتقال هوا سرد به کامپیوتر و دیگری برای خروج هوای گرم از آن، یک راهکار عالی برای خنک نگه داشتن سیستم است.

اُورکلاک نکنید

اگر هنوز نمی‌دانید اورکلاک کردن چیست، پس دیگر لازم نیست که نگران آن باشید.

بدین وسیله قادر خواهید بود تا محدودیت‌های سخت‌افزاری رایانه خود را از بین ببرید و کارایی بیشتری را نسبت به آنچه که کارخانه‌ سازنده روی قطعات تنظیم کرده‌است مشاهده کنید. اما با این کار موضوعی که ممکن است از آن غافل شوید این است که تغییرات اینچنینی ارتباط مستقیمی با افزایش دمای سی‌پی‌یو و دیگر تجهیزات اورکلاک شده خواهند داشت.

تعویض منبع تغذیه

برای منبع تغذیه رایانه شما یک فن بزرگ ساخته شده است. هنگامی که دستان خود را در پشت کامپیوتر نگه دارید، جریان هوای ایجاد شده توسط این قطعه را احساس خواهید کرد.

اگر از فن کیس استفاده نمی‌کنید، فن منبع تغذیه تنها راهی است که می‌تواند هوای داغ ایجاد شده در داخل کامپیوتر شما را ازبین ببرد. اگر این فن کار به درستی کار نکند، سیستم شما به سرعت گرم خواهد شد.