جاوا بر روی بیشتر گوشی های موبایل به خصوص گوشی های ساده تر و یا قدیمی تر وجود دارد. البته جاوا سیستم عامل نیست بلکه نوعی پلت فرم است.

به گزارش نکات کلیدی کامپیوتر جاوا پر کاربــرد ترین پلت فرم برای گوشی های بدون سیستم عامل است.
جاوا نسخه های بسیار فروانی دارد و هر شرکت بنابر سلیقه اش از آن پلت فرم برای گوشی خود استفاده می کند.
 اکثر گوشی های ساده سامسونگ و LG ٬ گوشی های سونی اریکسون ( در سریهای T - Z - K - W - S - V ) گوشی های نوکیا که از سیمــبین استفاده نمی کنند٬ گوشی های ساده موتورولا و ... دارای جاوا هستند.

- چه نکاتی را در هنگام دانلود برنامه ها و بازی های جاوا رعایت کنیم : 
اگر برنامه، بازی و هر چیز دیگر برای گوشی های دارای پلت فرم جاوا را دانلود می کنید؛ در صورت نوشتن رزولشن آن برنامه به رزولشن گوشی خود دقت کنید. البته در این بین برنامه ها و بازی هایی هم هستند که برای آن رزولشن خاصی تعریف نمی شود؛ مانند: کتاب ها و نقشه های جاوا.


- مزیت ها و معایب گوشی های جاوا: 

مزایا:
- سرعت روشن شدن گوشی های جاوا خیلی بالاتر و سریعتر است و همچنین تمام برنامه هایی که خود شرکت روی گوشی قرار داده نیز سریعتر اجرا می شوند.
- گوشی های جاوا کمتر هنگ می کنند و امکان آسیب دیدن بر اثر نصب بد افزار و ویروس بر روی آنها بسیار کم است.
معایب: 
- وقتی یک گوشی جاوا می خرید باید بدانید تعداد زیادی برنامه و یا بازی برای این پلت فرم ساخته نشده است و اغلب این برنامه ها هم بسیار ساده هستند. ولی با خرید گوشی های مجهز به سیستم عامل شما می توانید انواع برنامه ها را بر روی گوشی نصب کنید. 

نکته مهم:  برنامه های جاوا برای همه گوشی ها قابل دسترس است
گوشی های دارای سیستم عامل آندروید و ویندوز موبایل و ویندوز فون و... که از پلت فرم  جاوا پشتیبانی نمی کنند با استفاده از برنامه ای خاص این فرمت را نیز پشتیبانی می کنند.

•    رفع مشکل برنامه‌های جاوا در سیستم عامل سیمبین

اگر شما هم جزو کاربران سیستم‌عامل سیمبین هستید حتما بارها با این ادعا مواجه شده‌اید که گوشی‌های دارای سیستم‌عامل سیمبین توانایی اجرای کلیه نرم‌افزارهای سیستم‌عامل جاوا را هم دارند، البته این ادعای درستی است و اگر هم مشکلی با جاوا دارید با نصب این نرم افزار می توانید از جاوا در گوشی سیمبینی خوداستفاده کنید. 
با نصب برنامه مکمل java runtime بدون هیچ مشکلی اقدام به نصب و اجرای هر چه بهتر و راحت‌تر بازی‌ها و نرم‌افزارهای جاوا کنید. سایت رسمی نوکیا نسخه جدید این ابزار را برای گوشی های سیمبیان ورژن ۵ ارائه کرده است.
•   رفع مشکل برنامه‌های جاوا در سیستم عامل اندروید

- نرم افزار Java/J2ME Runner


با نصب نرم افزار Java / J2ME Runner می توانید نرم افزار ها و بازی های جاوا را در گوشی آندرویدی خود اجرا کنید. بیش از ۳۵,۰۰۰ بازی جستجو و دانلود کنید و نرم افزار های جاوا را به apk تبدیل کنید! شایان ذکر است که Java/J2ME Runner هر دو فرمت jar و jad را پشتیبانی می کند.


- نرم افزار JBed build 195487:
توسط نسخه JBed  که به فنجان قهوه هم مشهور هست قادر خواهید بود تمامی برنامه ها و بازی ها با فرمت جاوا و یا همان Jar را بر روی گوشی آندرویدی خود اجرا کنید . 
این نسخه از نرم افزار طبق گفته سازنده خود فقط بر روی نسخه 2.3 از آندروید به طور صحیح و بدون مشکل کار می کند.

راهنمای استفاده از نرم افزار: پس از ورود به نرم افزار ، کلید منو ( Menu ) گوشی آندرویدی خود را بزنید و گزینه SDcard را انتخاب نمایید . برنامه شروع به گشت و گزار در بین فایل های jar می کند بعد از جستجو برنامه مورد نظر را نصب کرده و اجرا کنید.